Szkoła Podstawowa nr 4 im. Mariana Koszewskiego
w Kościanie

Laboratoria Przyszłości

Finał O czym śnią roboty? Konkurs Skriware 2023/2024

Przedstawiamy materiały wideo, w których uzasadniamy, dlaczego nasze pomysły są najlepsze. To ostatni etap konkursu „O czym śnią roboty? Konkurs Skriware 2023/2024”. Zadanie było nie lada wyzwaniem, ponieważ musieliśmy przedstawić naszą ideę w czasie, jaki zajmuje podróż windą z parteru na ostatnie piętro (maksymalnie 30 sekund). Zapraszamy do obejrzenia naszych filmów!

Kelner Boguś i KODścianiacy – Misja Specjalna

Skład zespołu: Urszula Mikołajczak, Pola Stachowska, Marcel Klupś, Szymon Minkus i Jakub Szczepaniak z 2c. Mentorzy: Katarzyna Bartkowiak i Barbara Molendowska.

Projekt rzeżucha i Budowniczy Przyszłości

Skład zespołu: Aleksandra Matelska (5c), Wiktoria Molendowska (5d), Mateusz Bilewicz (4c), Filip Naskręt (5b), Franciszek Molendowski (6b). Mentor: Barbara Molendowska.

Fizyka: Ciśnienie cieczy w zamkniętym zbiorniku, Prawo Pascala

Uczniowie klas siódmych podczas lekcji fizyki testowali pompę zbudowaną przez grupę uczniów naszej szkoły w ramach konkursu Skriware „O czym śnią roboty?”. Do budowy pompy uczniowie wykorzystali materiały z Laboratoriów Przyszłości: zestawy Lego Spike, Lego BricQ oraz wydrukowany na drukarce 3d zamknięty zbiornik. Działanie pompy przybliżyło siódmoklasistom pojęcia związane z ciśnieniem cieczy i gazu w zamkniętym zbiorniku oraz Prawo Pascala.

Informatyka: Ręka Robota.

Z okazji Dnia kobiet podczas lekcji informatyki uczniowie budowali i samodzielnie programowali Robota-Rękę.

Zajęcia rozwijające z robotyki: okulary VR.

Podczas zajęć rozwijających z robotyki uczniowie zapoznali się z zasadą działania okularów VR. Dzieci mogły m.in. obejrzeć budowę oka czy przejść się po stacji radiowej. Na zajęciach zostały wykorzystane okulary ClassVR, które szkoła otrzymała w ramach projektu Laboratoria Przyszłości.

Fizyka: Moduł Energia. Rodzaje i skutki oddziaływań.

Uczniowie klas siódmych podczas lekcji fizyki dowiedzieli się, że wszystkie oddziaływania są wzajemne, mogą być bezpośrednie i na odległość. Poznali statyczne i dynamiczne skutki oddziaływań. W doświadczeniach wykorzystaliśmy między innymi Moduł Energia (Laboratoria Przyszłości).

Informatyka: Lego Spike Prime + Python + silniki

Uczniowie klas ósmych podczas lekcji informatyki budowali roboty jeżdżące i samodzielnie programowali je w języku Python. Roboty jeździły do przodu, do tyłu i wykonywały obroty. Podczas zajęć wykorzystywaliśmy zestawy Lego Spike z projektu Laboratoria Przyszłości.

Fizyka: eksperymenty z siłą, ruchem i interakcją

Uczniowie klas siódmych podczas lekcji fizyki wykorzystywali zestawy LEGO BricQ z Laboratoriów Przyszłości. Pozwoliło to na interaktywną naukę związaną z siłami i ruchem. Poprzez angażujące doświadczenia, uczniowie nie tylko zdobywali teoretyczną wiedzę, ale również rozwijali umiejętności praktycznego stosowania koncepcji fizycznych.

Fizyka: obwody elektryczne, pomiar napięcia i natężenia prądu

31 stycznia 2024r. uczniowie klas ósmych brali udział w fascynującej lekcji fizyki, podczas której mieli okazję samodzielnie konstruować obwody elektryczne. Zadanie to nie tylko rozbudziło ich kreatywność, ale także umożliwiło praktyczne zastosowanie wiedzy zdobywanej na lekcjach fizyki.
Podczas zajęć, uczniowie z zapałem korzystali z nowoczesnych przyrządów pomiarowych, mierząc napięcie i natężenie prądu. To praktyczne doświadczenie pozwoliło im zobaczyć, jak teoretyczna wiedza przekłada się na realne wyniki pomiarów.
Podczas lekcji korzystaliśmy z materiałów dydaktycznych otrzymanych w ramach rządowego projektu Laboratoria Przyszłości (Moduł Energia).
Cieszymy się, że możemy być częścią projektu Laboratoria Przyszłości, który umożliwia wprowadzenie innowacyjnych form nauczania do naszej szkoły. Dzięki temu, nasze lekcje stają się bardziej atrakcyjne i skupione na praktycznym zastosowaniu zdobywanej wiedzy.

Informatyka: Renifery Świętego Mikołaja

Uczniowie wszystkich klas 4-8 korzystają na lekcjach informatyki z zestawów Lego Spike Prime do budowy i programowania robotów. Są to pomoce dydaktyczne, które szkoła otrzymała w ramach programu rządowego Laboratoria Przyszłości. W każdym roku szkolnym uczniowie uczestniczą w kilku takich zajęciach, gdzie budują roboty według instrukcji i stopniowo samodzielnie zaczynają je programować. Ostatni projekt związany był z świętami. Uczniowie zbudowali renifery, sanie i prezenty. W budowie robota wykorzystali silniki i czujnik dotyku. Odpowiednio zaprogramowane renifery zawoziły prezenty pod choinkę.